Home Jak wybrać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Klisza, ciasne studio fotograficzne i zakurzone tło, które dziś przyprawia nas o ból brzucha ze śmiechu… to wszystko odeszło do lamusa. Bezpowrotnie minęły czasy, gdy wybór fotografa był w zasadzie kwestią ustalenia ceny i wolnego terminu. Sprawa mocno się skomplikowała – przede wszystkim dlatego, że wybór fotografów jest coraz większy. To cudowna wiadomość dla młodych par, ale zdecydowanie wymaga większego nakładu pracy i zaangażowania w poszukiwania.

Nie krępuje nas już szerokość geograficzna, bo większość artystów nie ogranicza pola swojego działania do jednego miasta czy regionu kraju. Ci najlepsi i najbardziej modni są zarazem najbardziej rozchwytywani i terminy w ich kalendarzach trzeba rezerwować z ogromnym wyprzedzeniem. To, jakiego fotografa wybierzemy, zaważy na jakości pamiątek, jakie będziemy mieli z pierwszego dnia wspólnej, małżeńskiej historii. Na co zwrócić uwagę, wybierając fotografa ślubnego?

Wasze oczekiwania

Chcecie mieć uwiecznione detale – suknię ślubną na wieszaku, muszkę czekającą na założenie, czy wolicie ujęcia, w których główną rolę odgrywa człowiek? Zależy Wam na pozowanych ujęciach, czy może wolicie te spontaniczne, z przymrużeniem oka? Ustalcie to między sobą jeszcze zanim zaczniecie przeglądać portfolio (pozostańcie jednak otwarci na propozycje – może urzeką Was ujęcia, których dotychczas nie lubiliście?)

Charakter ujęć i światło

Fotograf to artysta, który – podobnie jak malarz – ma swój indywidualny styl. Jedni wolą malować detale (zbliżenia, dekoracje, twarze), inni są mistrzami szerokiego planu. Te szczegóły mają ogromny wpływ na charakter całego reportażu; zwróćcie więc szczególną uwagę, jak kadrowane są fotografie. Nie bez znaczenia jest światło. Fotografowanie młodej pary w słoneczny dzień jest dużo łatwiejsze, niż jasne, piękne zdjęcia w deszczu. Wiele zależy nie tylko od umiejętności, ale i od sprzętu fotograficznego i umiejętnej obróbki. Jeśli w portfolio znajdują się wyłącznie fotografie wykonane w piękne, słoneczne dni – koniecznie poproście o zdjęcia z nieco mniej sprzyjającą aurą w tle. Pogoda to jedna z tych kwestii, na którą nie macie wpływu. Warto więc mieć pewność, że niezależnie od światła na zewnątrz, Wasze zdjęcia będą piękne i nasycone kolorami.

Uśmiech, nostalgia, błysk w oku…

Dobry fotograf to jednocześnie doskonały obserwator. Przygląda się młodej parze i gościom nie tylko przez szkiełko – potrafi wyczuć, kiedy pojawi się łza wzruszenia i uchwyci ją tak, że zdjęcie będzie wywoływało dreszcze. Obłędnie sfotografuje miłość, którą widać w ukradkowych spojrzeniach tuż przed przysięgą. Zajrzy obiektywem w oczy, zapatrzone w drugą osobę, gdy ta mówi sakramentalne „tak”… Jeśli chcecie, aby Wasze zdjęcia miały „to coś”, koniecznie zwróćcie uwagę na to, czy fotograf potrafi uchwycić emocje. To bezcenny dodatek do albumu ślubnego!

Powtarzalność

Zaraz, zaraz, gdzieś już to widzieliśmy… a, tak, to piąte ujęcie cioci Krysi z wnuczkiem na ręku! To doprawdy urocze zdjęcie, które rozczuli nawet osoby postronne, ale niekoniecznie musi dominować nad Waszym albumem. Podobnie jak siedem ujęć na suknię ślubną, cztery na bukiet i dziewięć podobnych fotografii z przygotowań pana młodego. Zwróćcie uwagę, czy w portfolio króluje różnorodność, czy jest ono w zasadzie zbiorem kilku sytuacji z różnych ujęć.

Obróbka

Większość fotografów ma własne sposoby na obróbkę zdjęć – zwykle charakter ujęć i stosowane filtry stanowią o tym, że patrząc na fotografię jesteśmy w stanie przypisać jego autorstwo konkretnej osobie. Przyjrzyjcie się zdjęciom, ale także zapytajcie fotografa, jakie filtry stosuje i w razie, jeśli by Wam nie odpowiadały – jest w stanie z nich zrezygnować. To ważne pytanie do fotografa – nie każdy artysta się na to zgodzi!

Cena, jakość, czas…

Znacie ten internetowy mem: dobrze i tanio nie będzie szybko; dobrze i szybko nie będzie tanio, a szybko i tanio nie będzie dobrze? To prawda, z tym że przy fotografii ślubnej zwykle dobre zdjęcia sporo kosztują, a jeśli mają być szybko, to naprawdę będą drogie. Jeśli wstępna wycena wprawia Was w szok, dopytajcie, co dokładnie zawiera się w tej cenie – być może po podliczeniu wszystkiego okaże się, że cena jest całkiem korzystna (np. zawiera dwa spore albumy ślubne i spersonalizowane płyty ze zdjęciami dla rodziców). Dopytajcie także, czy otrzymacie wszystkie wykonane zdjęcia, czy tylko te, które subiektywnie wybierze fotograf. Sprecyzujcie także czas na obróbkę fotografii i koniecznie umieśćcie tę adnotację w umowie.

Po takim krzyżowym ogniu pytań i uważnej obserwacji z pewnością uda Wam się wybrać fotografa, który stworzy dla Was najpiękniejszą pamiątkę Waszego wielkiego dnia!