Home Jak wybrać odpowiednią salę weselną?

Jak wybrać odpowiednią salę weselną?

Wesele to efekt końcowy wielu decyzji, kompromisów i wyrzeczeń. To ukoronowanie wysiłków ostatnich miesięcy i choć z praktycznego punktu widzenia – jest tylko dodatkiem do najważniejszego punktu dnia, czyli zawarcia małżeństwa, to jednak ma ogromne znaczenie. Czekają na nie wszyscy goście, którzy wspólnie z młodą parą chcą do białego rana świętować tę wyjątkową okazję. To, czy wesele będzie udane, zależy w dużej mierze od samych zaproszonych i tego, w jakiej atmosferze przebiegnie zabawa. Jednak wybór sali weselnej ma ogromne znaczenie i może zaważyć na tym, czy impreza będzie mile wspominana. Na co więc zwracać szczególną uwagę, zabierając się do poszukiwania odpowiedniej sali weselnej?

Wielkość ma znaczenie

Jeśli planujecie kameralne wesele, nie potrzebujecie sali na 200 osób. Ba, co więcej! Będzie to zły wybór, bo czterdziestu gości może czuć skrępowanie przed wyjściem na parkiet przeznaczony dla 100 par. I przeciwnie – wymarzona, piękna sala może okazać się za mała, jeśli planujecie wielką fetę. Zacznijcie zatem od oszacowania ilości gości i na tej podstawie odrzućcie miejsca, które nie spełniają warunków lokalowych.

Wygląd sali i udogodnienia

O ile pewne mankamenty da się sprytnie zatuszować ładnymi dekoracjami, o tyle na pewne elementy – sufity, ściany, śliski parkiet – nie macie wpływu. Warto „z lupą” przejść się po sali, przetestować parkiet, sprawdzić czy elementy dekoracji na pewno są ruchome. Nie zapomnijcie zajrzeć do toalet – często to pięta Achillesowa obiektu, nie przystająca do wyremontowanej części weselnej… Zapytajcie o klimatyzację, warunki jej użycia. Jeśli wśród Waszych gości są osoby niepełnosprawne – koniecznie sprawdźcie obiekt pod tym kątem (łącznie z toaletą).

Jakość jedzenia

Nie oszukujmy się – goście liczą na dobrą zabawę i dobre jedzenie. Koniecznie umówcie się na degustacje we wstępnie wybranych miejscach, zwłaszcza jeśli jesteście smakoszami i nie chcecie uraczyć swoich gości czymś niesmacznym. Jeśli nie jest to możliwe na etapie poszukiwań – zorientujcie się przynajmniej, jakie potrawy serwuje kuchnia.

Elastyczność i możliwości

Spotkanie z managerem wszystko wyjaśni – czy będziecie mogli ingerować w wygląd sali weselnej, wprowadzić własne elementy dekoracyjne, rozstawić foto-budkę, zamówić fajerwerki i zorganizować pokaz barmański. Jeśli manager kręci nosem na samą wieść o takich atrakcjach, a Wam szczególnie na nich zależy – lepiej w porę weźcie go w krzyżowy ogień pytań i ustalcie konkrety, aby na etapie podpisywania umowy nie było niedomówień i rozczarowań.

Lokalizacja i parkingi dla gości

Jeśli sala weselna jest wyjątkowo daleko, będziecie musieli zorganizować transport dla gości – warto od razu przewidzieć to w budżecie. Sprawdźcie, jak wygląda kwestia parkingu – czy w ogóle jest dostępny i w jakim jest stanie. Jeśli manager zapewnia, że jest całe mnóstwo miejsc parkingowych, koniecznie sprawdźcie, czy część z nich nie jest szczerym polem. Tak jak korytarz jest wizytówką domu, tak parking – jest wizytówką sali weselnej.

Noclegi

Jeśli obiekt nie posiada miejsc noclegowych, a Wy musicie zapewnić nocleg sporej ilości przyjezdnych gości, dopytajcie, czy w ramach usługi możecie liczyć na rabat w okolicznym hotelu czy pensjonacie.

Cena

Koszt tak zwanego „talerzyka” to jedna kwestia, a ukryte koszty – to zupełnie inna bajka. Wiele sal weselnych zataja koszty, aby cennik na pierwszy rzut oka był atrakcyjny. Może się zatem okazać, że będziecie musieli dopłacić za obrusy, obsługę kelnerską, otwarcie szampana, pokrojenie tortu, dodatkowe napoje i alkohol… warto dokładnie sprawdzić cennik i w razie potrzeb – zadać szereg niewygodnych pytań!