Home Misja: ślub! czyli od czego zacząć planowanie wesela?

Misja: ślub! czyli od czego zacząć planowanie wesela?

Zapadła decyzja: będzie wesele! Od teraz Wasze codzienne obowiązki będą urozmaicone przygotowaniami do wielkiego dnia i już możecie poczuć na plecach ten dreszcz pozytywnej emocji! Jednak niezależnie od planowanej liczby gości – organizacja ślubu i wesela to ogromne przedsięwzięcie. Dla wielu narzeczonych to pierwsza i być może jedyna okazja do samodzielnego przygotowania imprezy na taką skalę. Z pewnością nie jest to błahe zadanie – nie bez powodu powstają agencje, zajmujące się organizacją eventów (w tym agencje konsultantów ślubnych). Jeśli chcecie na własną rękę zorganizować tak duże przedsięwzięcie – musicie działać jak zgrany zespół w najlepszej agencji na świecie. Nagrodą będą bezcenne wspomnienia na długie, szczęśliwe lata małżeństwa!

Po pierwsze – nie panikujcie!

Gdy pierścionek na dobre zadomowi się już na palcu, prędzej czy później zaczyna się snucie planów. Samo uświadomienie sobie zbliżającej się zmiany stanu cywilnego wiąże się z nie lada ekscytacją, i całkiem słuszne – to ogromny powód do radości! Zaraz po tym może (choć nie musi!) przyjść moment niepokoju. To chwila, w której narzeczeni zdają sobie sprawę, że nie mają zielonego pojęcia, od czego zacząć planowanie ślubu i wesela. Bez obaw – lektura takiego jak ten przewodnika ukoi nerwy, a w głowie zacznie radośnie świtać plan, który z biegiem czasu będzie coraz bardziej klarowny!

Po drugie – ustalcie datę.

Gdy już opadną emocje, pora wspólnie zasiąść z kawą i rozejrzeć się po kalendarzu. To bardzo przyjemny moment, choć wymaga myślenia logistycznego. Z jednej strony odzywają się w tym momencie wasze oczekiwania i wyobrażenia o idealnym ślubie. Kwitnące drzewa w maju, lipcowe upały czy może wrześniowy schyłek lata i złota, polska jesień? Ilość czynników, które należy wziąć pod uwagę jest różna w zależności od tego, ile czasu zostało Wam do ślubu. Jeśli są to dwa, trzy lata – z pewnością na mapie rodzinnych uroczystości i wydarzeń niewiele się jeszcze dzieje, dlatego możecie sobie pofolgować i ustalić datę ślubu, która prawdopodobnie wyznaczy harmonogram ślubów i wesel w Waszych rodzinach. Jeśli chcecie pobrać się za rok i mniej – zastanówcie się, czy ktoś z rodziny nie zaplanował już wesela, na które planuje Was zaprosić. Od momentu podjęcia decyzji Wasz ślubny świat będzie kręcił się wokół tej jednej daty. A co zrobić, by w tym świecie wszystko działało jak w szwajcarskim zegarku?

Po trzecie – wstępnie rozdzielcie obowiązki.

Jeśli na rozdzielanie konkretnych działań jest jeszcze za wcześnie, tak czy inaczej warto porozmawiać na temat tego, w czym jesteście dobrzy i zastanowić się, jak wykorzystać mocne strony przy organizacji ślubu i wesela. Ona pilnuje wspólnego kalendarza i uwielbia gromadzić inspiracje, a on jest świetny w negocjowaniu stawek i zadawaniu celnych pytań usługodawcom? Świetnie! W takim razie możecie oszacować, kto z Was zajmie się harmonogramem przygotowań do ślubu, a kto weźmie w krzyżowy ogień pytań właściciela sali weselnej. Taka rozmowa to solidny filar do sprawnych przygotowań do wesela, wespół zespół!

Po czwarte – zmierzcie siły na zamiary. Brzmi groźnie?

Spokojnie, nie kryje się za tym nic złego! Chodzi raczej o podjęcie decyzji, czy Wasze wesele ma być kameralną, rodzinną uroczystością czy może wielką, kilkudniową fetą. Od tego będzie zależał budżet, jaki będziecie musieli wyznaczyć jeszcze przed podjęciem pierwszych decyzji. Czy zorganizujecie je z własnych środków, czy możecie liczyć na finansowe wsparcie ze strony rodziny? Powinniście to ustalić już na tym etapie – być może będziecie musieli zweryfikować zaplanowaną datę uroczystości, by móc na spokojnie uzbierać potrzebną kwotę.

Po piąte – ustalcie harmonogram ślubnych przygotowań.

Niezależnie od tego, ile czasu zostało do Waszego ślubu, zapewniamy – jeśli chodzi o organizację wesela, czas śmiga jak szalony! Ani się obejrzycie, a z dwóch lat do ślubu zostanie Wam pół roku. Wtedy na podjęcie pewnych kroków może być już zbyt późno, dlatego gdy macie już wybraną datę ślubu i wstępnie rozdzieliliście role, przyszła pora na rozpisanie harmonogramu – poczynając od wyboru sali weselnej, poprzez sporządzenie listy gości, aż do podjęcia dziesiątek małych decyzji, które – choć niepozorne – mają ogromne znaczenie! Jeśli nie macie pojęcia, jak przystąpić do sporządzenia takiego harmonogramu – możecie skorzystać z tego, który przygotowaliśmy specjalnie dla Was na naszym blogu! 🙂